Niedoczynność tarczycy u psów

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć temat niedoczynności tarczycy u psów. To schorzenie często jest niezauważane lub mylnie diagnozowane, a ma ogromny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie naszego zwierzaka.

Diagnozowanie niedoczynności tarczycy u psa może być trudne, ponieważ jej objawy
są często podobne do innych chorób. Dlatego tak ważne jest, aby być świadomym
potencjalnych problemów i zwracać uwagę na różne sygnały, które może wysyłać nam nasz pies. We wpisie dowiesz się, jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy u psa i co
zrobić, jeżeli podejrzewasz, że Twoje zwierzę może chorować.

Nie tylko diagnoza jest kluczowa – odpowiednie podejście do diety również ma
ogromne znaczenie w leczeniu niedoczynności tarczycy u psa. Subtelne modyfikacje mogą
mieć ogromny wpływ na ogólną kondycję i samopoczucie naszego ukochanego psiaka.
Podczas czytania tego wpisu odkryjesz jakie składniki odżywcze są niezbędne w diecie psa z niedoczynnością tarczycy oraz jakiej żywności należy unikać.

Spis treści:

Co to jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to problem, który dotyczy gruczołu tarczycy, odpowiedzialnego za produkcję hormonów. W przypadku niedoczynności tarczycy gruczoł ten nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów. Jest to zaburzenie, które może być nabyte (pojawia się w trakcie życia) lub wrodzone (od urodzenia). Nabyta niedoczynność tarczycy może być pierwotna lub wtórna.

  • Pierwotna niedoczynność tarczycy występuje najczęściej i jest spowodowana spontanicznym upośledzeniem gruczołu lub stanem zapalnym na tle immunologicznym. Szacuje się, że stan ten dotyczy 95 % przypadków niedoczynności tarczycy,
  • Wtórna nabyta niedoczynność tarczycy występuje rzadziej i wynika z problemów związanych z wydzielaniem hormonu stymulującego tarczycę (TSH).

Wrodzona niedoczynność tarczycy to rzadkie zaburzenie, które może wiązać się z powiększeniem gruczołu tarczycy, nazywanym również „wolem”. To schorzenie często jest obserwowane jako element niedoczynności przysadki mózgowej.

Objawy niedoczynności tarczycy u psa

Najczęstsze objawy niedoczynności tarczycy u psów mogą obejmować:

  • Zwiększona masa ciała – u psów z niedoczynnością tarczycy na ogół obserwuje się przyrost masy ciała,
  • Osłabienie i zmęczenie – niski poziom hormonów tarczycy może powodować zmniejszenie energii u psów, co prowadzi do ich osłabienia i nadmiernego zmęczenia,
  • Zmniejszona aktywność fizyczna – psy z niedoczynnością tarczycy mogą być mniej aktywne i wydawać się mniej zainteresowane codziennymi czynnościami,
  • Zaburzenia skórne – sucha, łuszcząca się skóra oraz symetryczne, obustronne łysienie są częstymi objawami niedoczynności tarczycy u psów. Obecność infekcji skórnych, podrażnień lub trudności w gojeniu się ran może również być związana z tą chorobą.

Do rzadziej występujących objawów niedoczynności tarczycy u psów zaliczamy, np.
porażenie nerwu twarzowego czy występowanie przełyku olbrzymiego.

Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wykona odpowiednie badania. U nieleczonych psów niedoczynność tarczycy może powodować poważne problemy zdrowotne, dlatego wcześniejsza diagnoza i interwencja są kluczowe dla poprawy jakości życia zwierzęcia.

Rasy psów predysponowane genetycznie do niedoczynności tarczycy 

Istnieje kilka ras psów, które są genetycznie predysponowane do rozwoju tej choroby. Można wymienić tutaj: cocker spaniele, golden retrivery, dobermany, pinczery, dogi niemieckie, setery irlandzkie, sznaucery miniaturowe, pudle i jamniki. Niemniej jednak, nie jest powiedziane, że wszystkie psy tych ras będą miały niedoczynność tarczycy. Występujące u nich predyspozycje genetyczne mogą zwiększać ryzyko zachorowania, ale nie jest to regułą. Ważne jest, aby być świadomym i obserwować ewentualne objawy, aby w razie problemów szybko skonsultować się z lekarzem weterynarii i zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią pomoc.

Jakie badania sprawdzają stan tarczycy u psa?

Aby sprawdzić, czy Twój pies ma niedoczynność tarczycy, konieczne jest wykonanie kilku badań. Jest to ważne, ponieważ często to zaburzenie jest naddiagnozowane. Proces badania nie jest skomplikowany, zaczynamy od prostych testów takich jak badanie krwi (morfologia krwi wraz z biochemią i jonogramem) i badanie moczu. U psów z niedoczynnością tarczycy często można zaobserwować podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Następnie wykonuje się dodatkowe badania, takie jak badanie hormonów tarczycy (ft4, T4) i badanie USG tarczycy.

Czy pies z obniżoną wartością hormonów tarczycy ma niedoczynność tarczycy?

Pies z obniżoną zawartością hormonów tarczycy nie zawsze cierpi na niedoczynność tarczycy. Istnieje wiele innych czynników, które mogą być odpowiedzialne za to obniżenie, takie jak niewłaściwa dieta uboga w jod. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, dlatego jego niedobór może prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Przewlekłe stany zapalne organizmu również mogą wpływać na obniżenie zawartości hormonów tarczycy u psa. Należy również pamiętać, że niektóre leki, takie jak
glikokortykosteroidy, mogą zaburzać poziom hormonów tarczycy u psa. Dlatego ważne jest, aby informować lekarza weterynarii o wszystkich podawanych pupilowi lekach. Innym możliwym powodem obniżonej zawartości hormonów tarczycy jest zespół eutyreozy
chorobowej.

Czy pies z niedoczynnością tarczycy musi brać leki?

Niedoczynność tarczycy u psów to schorzenie, w którym gruczoł tarczycy nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aby skompensować niedobór hormonów, lekarz weterynarii przepisuje stosowne leki. Ważne jest, aby podawać je psu regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Podawanie leków przez całe życie psa jest kluczowe, aby minimalizować objawy niedoczynności. Leki na niedoczynność tarczycy dla psa są dostępne tylko na receptę i wymagają regularnych badań kontrolnych u lekarza weterynarii, aby monitorować poziom hormonów tarczycowych i dostosować dawkowanie leków, jeśli to konieczne. Ważne jest również, aby monitorować zachowanie psa i reagować na ewentualne zmiany, które mogą wskazywać na potrzebę dostosowania leczenia.

Dieta dla psa z niedoczynnością tarczycy.

Pies z niedoczynnością tarczycy potrzebuje pewnych modyfikacji w diecie. Jednym z najważniejszych składników, o które musimy zadbać jest jod. Dlatego pierwszym krokiem jest dostarczanie psu odpowiedniej podaży jodu w diecie. Oprócz tego, suplementacja innymi ważnymi składnikami, takimi jak cynk, selen, kwas foliowy i witamina B12, jest również istotna. Jako psia dietetyczka mogę pomóc Ci w ułożeniu odpowiedniej diety dla psa z niedoczynnością tarczycy. Rzetelnie ocenię indywidualne potrzeby Twojego psa i dobiorę dietę, która będzie uwzględniała wszystkie potrzeby pupila. Zadbanie o odpowiednią dietę dla psa z niedoczynnością tarczycy jest kluczowe dla jego dobrostanu. Jeżeli chcesz wspomóc swojego psa – zgłoś się do mnie a razem stworzymy plan żywieniowy i suplementacyjny, który pozwoli cieszyć mu się długim zdrowiem!

Jeśli podobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jak podzielisz się nim z resztą świata :)

Dodaj komentarz