Obrazek przedstawia kubeczek do pobierania moczu oraz opakowanie pasków do badania moczu.

Badanie moczu u psa i kota

Badanie moczu u psów i kotów jest jednym z ważniejszych a często pomijanych badań diagnostycznych.

Badanie moczu psów i kotów jest niezwykle istotnym narzędziem diagnostycznym, które może pomóc zidentyfikować wiele chorób u zwierząt. Opiekunowie zwierząt powinni zdawać sobie sprawę z tego, jakie są metody pobierania moczu u psów i kotów oraz zrozumieć, co konkretnie mogą pokazywać wyniki takiego badania. Dzięki regularnym kontrolom moczu swoich pupili mogą szybciej reagować na ewentualne problemy zdrowotne i zapewnić swoim zwierzętom odpowiednią opiekę weterynaryjną i dietetyczną – szczególnie, że dużo problemów z układem moczowym da się rozwiązać przy pomocy odpowiedniej dobranej diety i suplementacji.

Spis treści:

Kiedy zrobić badanie moczu u psa i kota?

Na badanie zgłaszamy się ze zwierzęciem zawsze, jeśli zauważamy u niego zaburzenia w oddawaniu moczu – dotyczy to zarówno częstomoczu (polakisuria), skąpomoczu (oliguria), jak i zmian w obrębie koloru. Co więcej:

  • u zdrowych zwierząt badanie powinno wykonywać się co najmniej raz w roku,
  • u starszych zwierząt (powyżej 10-go roku życia) badanie wykonujemy co 6 miesięcy (lub częściej, jeżeli zaleci tak lekarz weterynarii).

Jak wygląda badanie moczu?

Rutynowe badanie moczu składa się z dwóch części:

  1. określenia właściwości fizykochemicznych oraz
  2. badanie osadu.

 

Właściwości fizykochemiczne to ciężar właściwy moczu, jego barwa, przejrzystość, odczyn (pH) i obecność w moczu: białka, bilirubiny, hemoglobiny, urobilinogenu, glukozy i związków ketonowych.

Badanie osadu umożliwia wykrycie w moczu, m.in. nabłonków czy wałeczków. Dzięki temu możemy rozpocząć diagnostykę chorób nerek, wątroby, a nawet cukrzycy.

Jak we właściwy sposób pobrać mocz do badania?

Najbardziej popularna metoda to tak zwana „metoda kubeczkowa„, która polega na pobraniu porannego moczu do jałowego (sterylnego) pojemnika na mocz. U opiekunów kotów spotyka się również pobieranie moczu z wcześniej umytej, wyparzonej i pustej kuwety albo przy pomocy specjalistycznego żwirku, np. podłoża UriCat. Jednakże najbardziej skuteczną metodą jest cystocenteza, czyli pobranie moczu poprzez punkcję pęcherza moczowego.

Nakłucie pęcherza moczowego

Cystocenteza to jedyna metoda pobierania moczu, która gwarantuje brak zanieczyszczeń materiałem pochodzącym z cewki moczowej, napletka, sromu czy dróg rodnych zwierzęcia. Jedynie mocz pobrany poprzez punkcję nadaje się do wykonania badania bakteriologicznego i posiewu.

Cystocenteza to bezbolesne badanie wykonywane w gabinecie weterynaryjnym, najczęściej przy użyciu aparatu USG. Na zabieg najlepiej umówić się w godzinach porannych i zadbać o to, żeby zwierzę miało pełen pęcherz. Przeciwskazaniem do wykonania punkcji pęcherza moczowego jest zaburzenie krzepliwości i częstokrotnie otyłość (zbyt gruba warstwa tkanki tłuszczowej może uniemożliwić lekarzowi dotarcie do pęcherza moczowego przez powłoki brzuszne).

W jakich przypadkach zgłosić się do dietetyka?

Jeżeli zmagacie się z za niskim albo za wysokim pH moczu u Waszego psa lub kota, a w szczególności jeżeli dowiedzieliście się, że w moczu zwierzaka pojawiły się niepokojące rzeczy: tj. glukoza, struwity, kryształy szczawianowe czy cystynowe. Zdecydowanie warto również zgłosić się, jeżeli Wasze zwierzę ma nawracający problem z zapaleniem pęcherza moczowego. Dzięki odpowiedniej modyfikacji diety i wprowadzeniu stosownej suplementacji i ziół wspólnie możemy wyeliminować te problemy.  Jeżeli chcesz skonsultować ze mną taki problem – zapraszam Cię do umówienia się na wizytę – o, tutaj.

 

Na koniec wszyscy zastanawiają się, kiedy byli ostatnio ze swoim zwierzakiem na badaniu moczu. Jeśli odpowiedź brzmi: nigdy/dłużej niż 12 miesięcy temu – zapiszcie się niezwłocznie! To niesamowicie cenna metoda diagnostyczna, której nie warto lekceważyć.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jak podzielisz się nim z resztą świata :)

Dodaj komentarz